Africké cichlidyPřístupů od
18.7.2000
 
Powered by
MSEngine-Update
10.9.2007

Obecné věci o afrických cichlidách

Umělé tlamky


S kamarádem jsme dali dohromady můj návrh na zřízení umělých tlamek. Fungují bezvadně, zde je podrobný popis. Nechali jsme si slepit nízké akvárium rozdělené deseti přepážkami. Do každé komory jsem umístil jednu sklenici od infuze (velký objem vhodný zvláště pro tlamovce se značným počtem jiker). Sklenice je uzavřena gumovým špuntem. V něm jsou provrtané dvě díry, do kterých jsem dal trubičky. Na jednu z nich jsem nasadil hadičku, kterou se přivádí čistá voda z filtru. Druhá trubička slouží jako odtok znečištěné vody z tlamky zpět do nádrže. Takto jsem zhotovil zbývajících 9 tlamek. K filtraci je použit Fluval 101. Na každý výtokový otvor s filtru jsem navrtal hadičky od tlamek. Cirkulace vody přináší k jikrám vždy čerstvou a okysličenou vodu. Je důležité, aby jikry byly neustále v pohybu. Nedodržením tohoto pravidla vždy zapříčiníme plesnivění jiker. Před každou komorou tlamek je místo na zasázení vhodných rostlin. Vodu v nádrži udržujeme nejméně na 26 stupních.

Jikry sanici odebíráme cca po 2-3 dnech, tím je větší pravděpodobnost, že došlo k oplodnění jiker. Může se také stát, že některé jikry i přesto zbělají. Nemělo by to mít negativní vliv na ostatní vyvíjecí se jikry, alespoň jsem nic podobného nepozoroval. Oplodněné jikra postupně tmavnou a po několika dnech jdou vidět očička mladých rybiček atd. Tlamky využívám u samic, které své jikry po několika dnech žerou a ještě nikdy neodchovaly žádné mladé nebo když by hrozilo odlovením či ponecháním samice v nádrži k její újmě. Samice tak vždy rychleji nabude sil a může se opět brzy třít.

Je mnoho způsobů jak vyrobit tlamky a tak na různém principu. Např. se dají se použít také různá malá sítka do kterých jsou jikry umístěny. Sítka jsou zavěšena u hladiny, která je čeřena filtrem apd.


Autor článku: Radim
E-mail autora: ---
Článek přidal: Radim
Celkový pohled
Celkový pohled
Pohled na láhve uvnitř
Pohled na láhve uvnitř
Boční pohled
Boční pohled
Pohled z vrchu
Pohled z vrchu


© 2000-2020 Všechny uvedené materiály na těchto stránkách nesmějí být použity jinde bez souhlasu autora!

Zpět