Africké cichlidyPřístupů od
18.7.2000
 
Powered by
MSEngine-Update
10.9.2007

Julidochromis transcriptus
Latinské jméno:Julidochromis transcriptus
Starší lat. jméno:----
České jméno:Cichlidka mramorovaná
Výskyt:jezero Tanganyika
Velikost:7 cm

Jedná se o nejmenšího zástupce rodu Julidochromis. Domovem těchto cichlidek je jezero Tanganyika. Dorůstají velikosti kolem 7-8cm Ryby jsou zajimavé především svým tvarem těla a životními projevy. Tvoří spolu pevné páry, které jsou si věrny po celý život. Zbravení ryb je, jak už napovídá české označení, podobné mramoru. Horní polovina těla je mramorovaná, spodní polovina těla je béžová, někdy spíše do žluta. To záleží především na momentálním stavu a náladě ryb. Tělo je válcovité a protáhlé a tvarem připomíná doutník. Pohlavní rozdíly nejsou poznat. Jediným vodítkem je to, že samice jsou větší , robustnější a dominantnější při obhajování teritoria. I přes svou malou velikost jsou ryby naprosto nebojácné a tvrdě odhánějí ze svého teritoria i mnohonásobně větší ryby. V mém akváriu chovám Julidochromisy společně s mbuna tlamovci a nejednou sem byl svědkem, kdy v době tření obhajovaly teritorium proti 12cm velkému samci Melanochromis chipokae. Sami v té době měřily asi 5cm. Pár, který se sám vybere z hejna, je možno chovat samostatně v nádrži 50-70 litru. Je NUTNÉ vybudovat v chovné nádrži jeskyně ve kterých vzniknou mezi kameny škvíry, mezi kterými se pak ryby mohou ukrývat a vytírat. Nejlépe se k tomu hodí pláty břidlice, které když se navrší na sebe, tak mezi kraji vzniknou právě potřebné úkryty.

Tření probíhá většinou ve stejné jeskyni, kde pár naklade kolem 30-60 jiker. Zde záleží na velikosti samice. Tření se v dobrých podmínkách opakuje zruba každé 4 týdny. Jikry jsou malé, asi 1 mm v průměru, mají zelenou barvu. Asi po 3 dnech se vykulí plůdek a pak ještě několik dní vysí přichycen na stěnách jeskyně a po té se rozplave. Potěr s chutí příjmá nauplie žábronožky, později mražený cyklop. Je dobré krmení dopravit např. hadičkou co nejblíže k mladým, protože ty se většinou nevzdálí od třecího místa. Zde upozorním na jednu zajímavou věc. Pokud máte v chovné nádrži jen jeden pár ryb, může nechat mladé s rodiči velmi dlouho. Nastane pak situace, že se vám bude v nádrži prohánět potěr z několika tření. Ani už odrostlý potěr ve velikosti 2cm nenapadá právě vylíhlé mladé a rodiče jejich přítomnost tolerují velmi dlouho.

Julidochromisy jsou velmi citlivý na obsah NO2 ve vodě (zvláště mladé ryby), proto doporučuji u těchto ryb častou výměnu vody a kvalitní biologickou filtraci.

Tyto cichlidky můžu doporučit do menších akvárií, protože nejsou příliš náročné na prostor. Pokud jim vytvoříte dobré podmínky, budou se vám i pravidelně třít. V mém akváriu velmi dobře prosperují ve vodě pH 7,2, CT 15, UT 6.


Autor článku: MiP
E-mail autora: ---
Článek přidal: MiP
Jedinec velikosti asi 5cm
Jedinec velikosti asi 5cm


© 2000-2020 Všechny uvedené materiály na těchto stránkách nesmějí být použity jinde bez souhlasu autora!

Zpět