Africké cichlidyPřístupů od
18.7.2000
 
Powered by
MSEngine-Update
10.9.2007

Maylandia estherae 'red/red'
Latinské jméno:Maylandia estherae 'red/red'
Starší lat. jméno:Pseudotropheus (Metriaclima) zebra red/red
České jméno:Tlamovec příčnopruhý var. červenočervená
Výskyt:jezero Malawi
Velikost:12 cm

Tyto ryby patří k mým nejoblíbenějším chovancům. Patří do skupiny mbuna. Pohlaví jdou celkem dobře rozeznat ve velikosti kolem 6 cm, kdy samec má bílé nepárové ploutve a je zbarven spíše do žluta, kdežto samice má nepárové ploutve zbarvené do oranžova, stejně jako celé tělo je oranžové. Samci bývají někdy zbarveni růžově, to pravděpodobně záleží na oblasti výskytu v jezeře. Samec má na řitní ploutvi velké množství bílých jikerných skvrn, samice také, ale na v takovém množství. Nedominantní samci jsou zbarveni téměř jako samice, akorát poloutve mají většinou bělejší, ale nemusí to tak být vždy. Chováním jsou tyto ryby relativně klidné, nikdy sem nepozoroval, že by zápasech mezi samci došlo k nějakému vážnějšímu poranění. Většinou šarvátky probíhají v zastrašování soka. Jako většina tlamovců si samci hájí teritorium, ze kterého vyhánějí ostatní ryby, převážně však jen samce svého vlastního druhu. Můj samec si obsadil v akváriu místo hned vedle velmi dominantního samce rodu Cynotilapia. Ryby na sebe občas vyjedou, ale nikdy si neublíží, většinou nedojde ani ke vzájemnému kontaktu. Když shrnu chování samce do jedné věty, tak nepatří k těm rybám, které by vyhledávaly šarvátky. Samice jsou velmi klidné.

Tření probíhá klasicky jako u většiny tlamovců. Inkubační doba jiker v tlamce samice je zhruba 14-17 dní, zde hodně záleží na teplotě. V teplejší vodě (30 st. C) probíhá vývoj rychleji. Má zkušenost je ta, že při posledním výtěru jsem měl samici ve vodě teplé asi jen 23 st.C a vývoj jiker a plůdku se značně zpomalil, kdy ani po více jak 14-ti dnech nechtěla samice mladé vypustit. Tak jsem ji mladé odebral a zjistil sem, že ani po této době (asi 16-17 dní) ještě nemají strávený žloutkový váček. Jediné, čím si vysvětluji tak dlouhou dobu inkubace, byl problém v nízké teplotě. Odchov mladých je snadný, v prvních dnech po rozplavání mladé rybky velmi rády příjmají nauplie žábronožky nebo sušené krmení. Čerstvě po opuštění matčiny tlamky jsou rybky zbarveny velmi světle oražově, spíše do žluta a jsou téměř průhledné. Zhruba ve velikosti 2cm se rybky zbarví do velmi sytě oranžové a začnou se jim vytvářet jikerné skvrny. V této velikosti si již začínají ti nejsilnější jedinci bránit miniaturní teritorium. Do této velikosti krmím rybky převážně mraženým cyklopem a později dafniemi a doplňkově sušeným krmením. Vůči menším sourozencům nejsou agresivní, chovám například 2 generace společně v jednom akváriu, kde vedle více jak 3cm velkých rybek plavou 1-1,5 cm velké. Vím, že tento způsob není nejvhodnější, ale z důvodů místa v akvariích jsem byl nucen to takto udělat.Ve velikosti kolem 3cm jsem rybky přelovil do velkého akvária k velkým tlamovcům. Jak se přes mé obavy ukázalo, ostatní ryby si jich vůbec nevšímají. Během pár dnů se ryby v novém prostředí zabydlely nyní jsou tam jak doma.

Pokud bych vám měl doporučit některého z afrických tlamovců, tak by to byl právě Pseudotropheus zebra red/red, nejen kvůli atraktivnímu vzhledu, ale také díky jeho relativní mírnosti a snadné dostupnosti a ceně (od chovatelů kolem 25-30Kč).

Fotografie nejsou moc kvalitní, ale ja na nich pěkně vidět rozdíl mezi samcem a samicí.


Autor článku: MiP
E-mail autora: ---
Článek přidal: MiP
Vlevo samice a vpravo samec
Vlevo samice a vpravo samec
Mladý samec
Mladý samec


© 2000-2020 Všechny uvedené materiály na těchto stránkách nesmějí být použity jinde bez souhlasu autora!

Zpět