Africké cichlidyPřístupů od
18.7.2000
 
Powered by
MSEngine-Update
10.9.2007

Pseudotropheus elongatus
Latinské jméno:Pseudotropheus elongatus
Starší lat. jméno:----
České jméno:Tlamovec štíhlý
Výskyt:jezero Malawi
Velikost:12 cm

Tyto tlamovce chovám již spoustu let a také jsem mel nespocet odchovu. Tento tlamovec na prvni pohled zaujme svým ladným tvarem těla a také barvou. Tento druh je podobný tlamovci příčnopruhéhu Pseudotropheus zebra, však je mnohem štíhlejší a nemá tolik klenuté čelo. Tyto rybky jsou celkem agresivní při obhajování svého teritoria a hlavně v době tření. Největší šarvátky probíhají mezi samci tohoto druhu, k ostatním rybám jsou mnohem mírnější. Barva samců je modročerná s fialovým nádechech s příčným bílým pruhováním, lemování ploutví je bílé, někdy s jemným lemem oranžové. Samice jsou mnhem světlejší spíše barvou do hnědobíla až slabě modra. U některých samic je zřejmé pruhování silně, u jiných téměř chybí nebo jen slabě.
Ryby se třou většinou nad plouchým kamenem v polootevřené jeskyňce, kdy samec vehementně obhajuje třecí místo i proti mnohem větším rybám. Mladých bývá v přepočtu v rozmezí 20-35, i když jsem u jedné samičky vyjmul z tlamky rekordní počet 65 jiker. Inkubace jiker a mladých v tlamce je v rozmezí 15-21 dnů od tření, závisí na teplotě a na okolním prostředí.
Teplotu pro chov doporučuji v rozmezí 24-27 stupňů, pro tření můžeme klidně i zvýšit.
Ryby se pez větších problémů vytřou v téměř každé vodě, proto je doporučuji pro jejich snadný chov a nenáročnost na složení potravy, důležité pravidlo je, krmit potravou kvalitní a nepřekrmovat.


Autor článku: Radim
E-mail autora: ---
Článek přidal: Radim
Samička s mladými v tlamce
Samička s mladými v tlamce
Samička s mladými v tlamce
Samička s mladými v tlamce


© 2000-2020 Všechny uvedené materiály na těchto stránkách nesmějí být použity jinde bez souhlasu autora!

Zpět