Africké cichlidyPřístupů od
18.7.2000
 
Powered by
MSEngine-Update
10.9.2007

Obecné věci o afrických cichlidách

Zařízení nádrže pro africké tlamovce


Tyto rybky v přírodě žijí většinou blízko balvanitých útesů, které jím skýtají rozmanité úkryty, které mnohdy slouží k rozmnožování. Jiné rbky žijí na písečném dně blízko těchto skalisek. Nejlepším řešením zařízení nádrže je přiblížit co nejvíce nádrž přírodním podmínkám. Jako podkladní vrstvu použijeme světlý křemičitý písek střední zrnitosti až zrnitosti nejmenší. Mnohé rybky si hloubí jamky v tomto písku a vytvoří jakoby důlek, který slouží ke tření ryb a zároveň jako teritorium samců, které do jejich blízkosti lákají samičky „jen u některých druhů“. Nádrž zařídíme různými valouny či černou břidlicí, kterou sám preferuji a vystavíme rozmanité jeskyňky a dutiny, do kterých se můžou schovat samičky a slabší jedinci. Mezi takto uspořádanými kameny přežije i mnoho mladých, které samička vypustí z tlamky dříve, než ji stačíme odlovit do samostatné nádrže. Všeobecně řečeno, zařídit nádrž s členitým dnem a volnou přední plochou před dutinami, lze použít i různé druhy kořenů, které celý interiér ještě více rozčlení . Většinu dutin po vypuštění osádky však obsadí teritoriální samci a urputně jej brání. Samice a mladí samci se pohybují v hejnech nad balvany. Jeskyňky děláme buď otevřené nebo polootevřené, protože různé druhy preferují jiný způsob množení, ale většinou nad plochým kamenem nebo v již zmíněném vyhloubeném důlku.
Nádrž můžeme osázet i rostlinami, ale jen tuholistými, ostatní padnou nájezdům ryb v nádrži. Umístění rostlin volíme nejlépe při okrajích nádrže, aby rybám nevadily v pohybu. Při umístění rostlin do středu nádrže nebo před jeskyně vždy vyprovokovalo obyvatele k častým nájezdům, dokud se této změny nezbavily.
Když stěny nádrže oblepíte břidlicí pomocí silikonového lepidla, vypadá to velmi pěkně a ryby krásně vyniknou, k tomu to působí velmi uklidňujícím dojmem na ryby. Také tímto způsobem můžeme udělat různé terasy, do kterých zasadíme některé nízké druhy rostlin. Nádrž dostatečně osvětlujeme. Za nedlouho se kameny potáhnou tmavě zelenou řasou, která roste v alkalické vodě. Spousty druhů se jí živí nebo tvoří část jejich jídelníčku. Podle toho mají i uspořádané zuby v tlamce a i tvar tlamky. U akvárií s cihlidami z jezera Tanganyika použijeme i ulity od korýšů, které tvoří úkryty některým druhům jako třeba Okounek paví. Tyto ryby žijí v koloniích v těchto ulitách na písečném dnu. Nejsilnější samci mají své ulity ve středu kolonie a nejslabší na okraji. Postupně postupují na nejvýhodnější místa. Samičky proplouvají mezi těmito ulitami a páří se s různými samci v těchto ulitách, kteří se potom starají o mladé. Ti vyrůstají mezi ulitami společně bez útoků svých sousedů, to jen krátce k této zajímavosti. Jinak nádrž pro rybky z Tanganyiky zařizujeme obdobně jako u typu jezera Malawi, ale s poněkud větší písčitou plochou pro plavání, protože většina druhů dorůstá větší velikosti.
To by mohlo být v krátkosti vše, případné dotazy rád zodpovím.


Autor článku: Radim
E-mail autora: ---
Článek přidal: Radim
Příspěvek neobsahuje žádné obrázky


© 2000-2005 Všechny uvedené materiály na těchto stránkách nesmějí být použity jinde bez souhlasu autora!

Zpět