Africké cichlidyPřístupů od
18.7.2000
 
Powered by
MSEngine-Update
10.9.2007

Obecné věci o afrických cichlidách

Kombince druhů afrických cichlid


Důvodem napsaní tohoto přípevěku byla nedávná diskuze na jednom nejmenovaném diskuzním fóru. Týká se kombinace druhů ryb. Obecně platí, že je nejlěpší mít samostatně v akváriích jednotlivé skupiny tlamovců. Tj. např. udělat akvárium osazené pouze druhy mbuna, utaka (nebo také “haplochromní“, sem patří Aulonocary, Nimbochromis-dravci a další), Tilapie, Tanganyika, Viktorina jezera apod. Je samozřejmě možné kombinovat v konkretních podmínkách i různé druhy, třeba mbuna + Aulonocara a podobně. Zde ale již záleží na konkrétních podmínkách, například na velikosti a členitosti nádrže, na životních projevech jednotlivých druhů. Obecně platí, že mbuna a tlamovci-dravci jsou nejživější skupinou a není doporučeno k nim dávat žádný z ostatních druhů, protože mají odlišné životní projevy. Když není vyhnutí, jde celkem bez problémů nakombinovat mbuna + Aulonocary, ale je třeba dodržet určité podmínky:
1) u mbuna tlamovců držet malý počet samců
2) velký počet samic
Tím pádem se jejich pozornost bude obracet spíše k samicím vlastního druhu a ostatním rybám dají pokoj.
Dají se s mbuna kombinovat menší druhy „haplochromisů“ z jezera Malawi, případně skuteční Haplochromis z Viktorina jezera, platí to samé, jak bylo výše napsané. Samozřejmě je nutné udržovat správný poměr samců a samic i přidaných druhů.
Dále je celkem bez problémů kombinace mbuna + Julidochromis (Tanganyika). Sice jsou Julidochromisy podstatně menší, než mbuna, ale žijí většinou skrytě a jsou velmi rychlý. Tato kombinace mi nečinila nejmenší problémy. A v době tření byly schopni „vyjet“ i po 15 cm velkých Melanochromisech. Jiné ryby z Tanganyiky již nebudou příliš vhodné, např. Tropheusy, Cyphotilapia frontosa apod.
Ještě nám zbyly velcí utaka tlamovci, ty sem nikdy neměl, ale asi bych je nikdy nedal k mbunám, protož měří třeba půl metru.
A poslední skupinou jsou tilapie, ale ty sem rovněž nikdy neměl, takže nemohu napsat tak ani tak. Jediná vyjímka, kterou jsem kdysi dávno měl, byl Astatotilapia burtoni. Tento tlamovec nepochází z afrických jezer, ale z řek kolem Tanganyiky. A toho bych úplně klidně s mbunama dal dohromady, protože je to velmi vitální tlamovec, chováním stejný, jako mbuna.
Srhnutí na závěr. S mbuna tlamovcema je možno za určitých podmínek nakombinovat tyto druhy:
1) mbuna tlamovci
2) Aulonocary
3) malé „haplochromise“ z Malawi
4) Julidochromisy
5) skutečné Haplochromise z Viktorina jezera
Naprosto nevhodné je kombinovat:
1) mbuna tlamovce
2) Tanganyické cichlidy (hlavně Tropheusy)
3) velké „haplochromise“ a dravce


Autor článku: MiP
E-mail autora: damip@seznam.cz
Článek přidal: MiP
Příspěvek neobsahuje žádné obrázky


© 2000-2005 Všechny uvedené materiály na těchto stránkách nesmějí být použity jinde bez souhlasu autora!

Zpět