Africké cichlidyPřístupů od
18.7.2000
 
Powered by
MSEngine-Update
10.9.2007

Technika

Topení trochu jinak - řešení pro větší nádrže


Mou snahou bylo snahou snížit náklady na vytápění nádrže klasickým elektrickým topítkem v průběhu topné sezóny, kdy funguje v bytě ústřední vytápění teplou vodou. Jde o tedy o výrobu výměníku, který by byl napojen na rozvod vytápění a o vlastní regulaci vytápění dle teploty vody v nádrži. Nosným médiem je voda cirkulující ústředním topením.

Výměník je vyroben z polypropylenových trubek 20 mmm a umístěn horizontálně v nejspodnější vrstvě podloží akvária. Tvoří jej šest souběžných trubek na konci propojených potřebnými spojkami (T-čky a kolínky). Abych dosáhl co nejmenší výšky výměníku, nepoužil jsem spojky velikosti 20 mm nýbrž 16 mm. Jde to celkem snadno, jde vlastně o to vytvořit redukci zavařením 20mmm trubky do trubky 16mmm. Přívody k výměníku jsou rovněž polypropylenu a jsou umístěny v rohu akvária, vedeny přes jeho horní hranu a svedeny po zadní vnější straně akvária dolů za účelem připojení na rozvod ústředního topení. Připomínám, že nutno nezapomenout umístnit do vhodného místa ovzdušovací ventilek.
V cestě připojení na rozvod ústředního topeníje ještě zařazen regulační prvek. Já jsem použil ventil pro termostatické ovládání od firmy Danfoss a termostatickou hlavici s dálkovým čidlem od stejné firmy. Čidlo jsem umístil na zadní stranu akvária, uložil do polystyrenu a přenos tepla ze skla nádrže vylepšil kouskem alobalu.
Díky analogové regulaci je teplota v akváriu konstatní (sám jsem tomu nemohl uvěřit, mám klasický lihový teploměr a nepostřehnu žádný výkyv), v mém případě má nádrž 600l a ohřev vody o 1 stupeň trvá cca 70 minut.

Hrubé náklady na řešení:
polypropylenové trubky - dle velikosti nádrže, cca 40,- Kč/m
spojky - dle velikosti nádrže cca 8,- Kč/ks
3 ks přechodky k ventilům cca 40,- Kč - ks
1ks termostat. ventil Danfoss cca 270,- Kč
1ks termostat. hlavice Danfoss s dálkovým čidlem cca 450 Kč
1ks ovzdušňovací ventil cca 30 Kč
napojení na ústřední topení dle situace


Autor článku: Pavel
E-mail autora: ---
Článek přidal: Pavel
Příspěvek neobsahuje žádné obrázky


© 2000-2005 Všechny uvedené materiály na těchto stránkách nesmějí být použity jinde bez souhlasu autora!

Zpět