Africké cichlidyPřístupů od
18.7.2000
 
Powered by
MSEngine-Update
10.9.2007

Technika

Jak sem vyráběl akvárium..... po čase... 2. část


Rok se sešel s rokem a přináším vám zkušenosti s provozem mého akvária. Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše a jdeme na to.

Akvárium
Zatím nikde neteče ;o) a doufám, že tomu bude tak i nadále.

Osvětlení
Použité osvětlení 4*58W zářivky je dostačující tak akorát pro akvárium bez rostlin. Pokud bych chtěl přejít na nějaké hustě zarostlé holandské akvárium, bylo by zapotřebí přidat alespoň 4 zářivky nebo v lepším případě nějaké výbojky, protože zářivky špatně prosvětlují vodní sloupec. Zvláště pokud jsou umístěny vysoko jako nad mým akváriem.

Topení
Použité 200W topení celkem bohatě stačí na vytopení celé nádrže asi na 25-26°C. Pokud bych ještě provedl zakrytí akvárka nějakým krycím sklem, teplota by šla dosáhnout ještě vyšší díky menším tepelným ztrátám. Mohu-li doporučit, je lepší použít více těles s nižším výkonem (např. 2*100W), protože ty výkonnější mají tendenci se přepalovat (sám sem "odpálil" 2 kusy 200W topení).
Protože jede prakticky nepřetržitě, je cenově výhodnější koupit topení bez termostatu.

Filtr
Čerpadlo
Za celou dobu sem neměl s tímto čerpadlem jediný problém, jinými slovy ani o něm nevím, že tam je.

Rozvody vody k filtru
Tak a dostáváme se k prvním problémům. Než sem začal filtr vyrábět, inspiroval sem se na webu na různých stránkách, kde byly popsány různé konstrukce. Na jedné české stránce sem se také dočetl, že autor chtěl použít plastové kohouty, ale vzhledem k malému vnitřnímu průřezu a ceně je nepoužil. Já, ve slepé důvěře autorova tvrzení jsem použití těchto kohoutů také zavrhnul a to byla VELKÁ chyba, jak se dozvíte dále.
Moje rozvody jsou udělané z novodurových trubek průměru 32mm a z části zredukované na 3/4" klasické kovové kulové kohouty (více v původním článku Jak sem vyráběl akvárium). Problém jsem měl právě v těchto redukcích, které sem na začátku použil hliníkové. Tyto redukce se začaly naprosto neuvěřitelným způsobem zanášet vodním kamenem a oxidovat. Asi za půl roku se zanesly téměř úplně, takže pak bylo vždy nutné asi každý 1-2 měsíce spojky rozebrat a pročistit. Ještě na začátku (asi po 2 měsících) jsem jednu hliníkovou spojku vyměnil za mosaznou. Ta se vůbec nezanáší a slouží dodnes, jde i krásně kdykoliv vyšroubovat, což ty hliníkové nejdou vůbec, protože jsou velmi zoxidované. Nechal sem si proto vysoustružit z umělé hmoty redukce nové, které jsou naprosto bez problémů. Navíc, když sem rozebíral ty stávající spoje, abych nahradil ty redukce plastovými, tak se mi ty hliníkové spojky doslova rozlomily pod rukama (jedna půlka zůstala v hadici, druhá našroubovaná ve ventilu). Nyní jsou již rozvody bezvadné.
Teď se vrátím k plastovým ventilům. Plastový 3/4" kulový ventil stojí 160,-Kč (kovový stojí 119,-Kč), jeho vnitřní průměr je možná tak o 2mm menší než u toho kovového, takže žádná tragédie. Když připočítám ty redukce a vůbec starosti kolem, tak ten plastový vychází levněji. Kdybych si ty rozvody hned na začátku svařil komplet z plastu (obchodní název je Hostalen), bylo by úplně po problémech. Nabídka různých redukcí, průměrů trubek, kolínek, "téček" je velmi široká a cena není o mnoho vyšší, než u mojí varianty. Pokud si budete dělat něco podobného, určitě si celé rozvody udělejte KOMPLETNĚ z plastu. Pokud nemáte možnost si půjčit svářečku, tak si to nechejte u nějaké firmy svařit, protože, pokud to budete lepit, tak ty díly do sebe nenapasujete, museli byste je nejprve obrousit a zmenšit průměry trubek nebo zvětšit otvory v kolenech.

Nádoba filtru
S kanistrem nebyly žádné problémy. Akorát se mi povedlo při utahování víka přetrhnout původní pěnové těsnění. (tato příhoda se mi stala v 2 hodiny v noci , kdy sem šel z filtru upustit trochu vzduch, protože voda, co přitékala do filtru, dělala moc velký kravál) To sem nahradil klasickým pryžovým O-kroužkem. Lepší by asi bylo použít silikonový O-kroužek, ale ten je příliš drahý.
A také mi po čase prasklo víko od kanistru. V materiálu byly totiž už od začátku vady a při utahování začalo v závitu praskat. Víko sem ale koupil nové.

Filtrační hmota
Co nebylo v mém původním článku, byl chybějící popis filtračních materiálů. V té době sem měl ve filtru jen kus molitanu, takže nebylo co popisovat ;o). V současné době mám ve filtru hmotu Filtren (jinými slovy modrý molitan, biomolitan, akvacit apod.) a to v následujícím složení (jedná se o na sebe položené kruhy):
- Úplně naspodu, kde je uložené čerpadlo mám 10 cm silnou vrstvu hrubosti TM45, tj. tu nejjemnější, která moc neslouží k filtraci, ale má za úkol nést horní vrstvy. Navíc je v tomto kruhu vyřezaný obdelník, ve kterém je uložené čerpadlo. Čerpadlo leží na tenkém kousku molitanu, aby nedocházelo k přenášení chvění na celý kanistr a tudíž ke zvýšené hlučnosti.
- Další vrstvu tvoří 4 kruhy po 4 cm, celkem tedy 16cm Filtrenu TM20 (tj. s většími otvory, pro kolonie bakterií)
- Další vrstvu tvoří 3 kruhy po 4 cm, celkem tedy 12cm Filtrenu TM30 (tj. s menšími otvory, pro mechanické čištění a kolonie bakterií)

Při čištění stačí vyčistit pouze horní kruhy, takže nedojde ke zničení bakterií uvnitř filtru. I přes pouhé 4 cm tloušťky jdou proprat velmi obtížně. Proto doporučuji je udělat ještě tenčí.

Po vychytání všech much filtr nyní šlape k mé plné spokojenosti a v žádném případě bych jej neměnil. Pokud se ale vyskytne ještě nějaký problém s rozvody vody, nebudu váhat ani minut a celé je předělám do plastu.

Tolik asi k mým postřehům a zkušenostem po téměř ročním používání. Akvárium splnilo mé očekávání a je mnohdy mnohem lepší, než televize, která stojí pod ním. V brzké době se chystám celé akvárium obložit do dřeva a udělat pár drobných vylepšení, takže pak přinesu další pokračování tohoto článku.

PS: Obrázky dodám v nejbližší době....


Autor článku: MiP
E-mail autora: damip@seznam.cz
Článek přidal: MiP
Příspěvek neobsahuje žádné obrázky


© 2000-2005 Všechny uvedené materiály na těchto stránkách nesmějí být použity jinde bez souhlasu autora!

Zpět