Africké cichlidyPřístupů od
18.7.2000
 
Powered by
MSEngine-Update
10.9.2007

Technika

Odkalovací zvon


Ve svém akváriu jsem řešil problém, jak co nejefektivněji odkalovat dno. Předem upozorňuji, že dále popisovaný odkalovací zvon je vhodný pouze pro větší akvária. Je to sice velmi jednoduchý návod a mnozí tento způsob již používají, věřím ale, že někoho inspiruje.

Ze začátku jsem používal klasický plastový odkalovací zvon, ale měl několik nevýhod:
1) je velmi malý (myslím průměr), takže než člověk prošmejdí celé dno, dá to pěknou fušku
2) má malý průměr trubky, takže na něj jde nasadit jen tenká hadice (já používal hadici 1/2", svedenou přímo do odpadu)
3) trubka vedoucí od zvonu je příliš krátká, takže se člověk neustále máchá ve vodě
4) vzhledem k tomu, že horní okraj akvária mám od země 185cm, musel jsem odkalovat ze židle

Z těchto výše uvedených důvodů jsem hledal vhodnější způsob. Vzal jsem proto PET láhev (klasická flaška od limonád) a zhruba v polovině jsem ji rozřízl na půlky. Spodní polovinu můžete zahodit, potřeba bude jen horní část s hrdlem.Ze zbytku plastové (Hostalen) trubky průměru 20 mm jsem uřízl kus dlouhý asi jako výška akvária (v mém případě asi 60cm). Jeden konec trubky jsem omotal izolepou tak, aby šel těsně nasadit do hrdla. Navlékl jsem trubku do hrdla a zvenku ještě párkrát omotal izolepou.
Tím je veškerá práce hotova. Na druhý konec stačí nasadit hadici 3/4" a můžete začít odkalovat. Nyní se již nemusím vůbec namáčet při odkalování ve vodě a akvárium mám za 10 minut vyčištěné (zhruba 200litrů vody). Navíc vše bez problému zvládnu ze země. Kal jde nyní odsát úplně ze dna, takže se ani v nejnižších vrstvách písku nehromadí.
Na závěr ještě jedno doporučení, nejlepší by bylo použít vratnou PET láhev, protože je podstatně tvrdší, než klasická nevratná a díky tomu se u ní při zatlačení do písku nekroutí okraje. Tohle je ale jen úvaha, v praxi jsem to nezkoušel, protože sem doma žádnou neměl po ruce.


Autor článku: MiP
E-mail autora: damip@seznam.cz
Článek přidal: MiP
Příspěvek neobsahuje žádné obrázky


© 2000-2005 Všechny uvedené materiály na těchto stránkách nesmějí být použity jinde bez souhlasu autora!

Zpět